• Pradžia
  • >
  • „Via Lietuva“ tęsia praėjusiais metais pradėtą akciją: minint atšvaitų dieną senjorus keliuose skatina būti matomiems

„Via Lietuva“ tęsia praėjusiais metais pradėtą akciją: minint atšvaitų dieną senjorus keliuose skatina būti matomiems

2024 10 17

Minint atšvaitų dieną, akcinė bendrovė „Via Lietuva“ tęsia praėjusiais metais inicijuotą akciją „Kaip gerai, kad mane matai“. Šios akcijos tikslas – priminti atšvaitų naudojimo svarbą saugumui bei paskatinti naudoti atšvaitus rečiausiai keliuose su atšvaitais sutinkamą visuomenės grupę – senjorus. Praėjusiais metais atšvaitų akcija startavusi Vilniaus regione, šiais metais keliasi į Kauną.

Remiantis statistiniais duomenimis, 2023 m. net 40 proc. visų žuvusių pėsčiųjų buvo 65 metų  ir vyresnio amžiaus eismo dalyviai. 2020–2023 m. 40 proc. visų eismo  įvykiuose žuvusių pėsčiųjų sudarė  vyresni nei 65 m. amžiaus pėstieji  (58 iš 145 eismo dalyvių).

Atsižvelgdama į šias tendencijas, už valstybinės reikšmės kelių plėtrą bei priežiūrą atsakinga įmonė „Via Lietuva“, praėjusiais metais, minint atšvaitų dieną, iniciavo pirmąją atšvaitų dalinimo akciją senjorams. Praėjusiais metais Vilniaus regione iš viso išdalinta netoli tūkstančio atšvaitų bei tiek pat senjorų buvo supažindinti su atšvaitų dėvėjimo tamsiu paros metu svarba.

Šiais metais bendrovė tęsia pradėtą akciją. Pirmasis „Kaip gerai, kad mane matai“ akcijos renginys vyks šiandien, spalio 17 d. prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusiame Centriniame Kauno turguje. Atšvaitai senjorams bus platinami neatlygintinai nuo 9 iki 12 val. Toliau akcija bus tęsiama septyniuose renginiuose trečiojo amžiaus universitetuose, kur bus vedamos paskaitos senjorams apie atšvaitų svarbą, tinkamą jų naudojimą.

„Didžiausias mūsų darbo prioritetas – eismo saugumo keliuose užtikrinimas. Šio tikslo siekiame ne tik modernizuodami šalies kelių infrastruktūros tinklą, diegdami įvairius inžinerinius eismo saugos sprendimus, bet ir aktyviai vykdydami visuomenės švietimo iniciatyvas. Esame įsitikinę, jog tokios ir panašios akcijos prisideda prie eismo saugumo tendencijų pokyčių bei padeda išsaugoti gyvybes kelyje“, – sako „Via Lietuva“ Infrastruktūros palaikymo ir vystymo grupės vadovas Martynas Gedaminskas.

„Via Lietuva“ primena, kad ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiomis juostomis, taisyklingai prisegtas ar uždėtas atšvaitas, šviečiantis žibintas leidžia vairuotojams iš toli pastebėti pėsčiąjį ir prireikus laiku sustabdyti automobilį. Matomumo laukui sutrumpėjus iki keliasdešimt metrų, pėsčiajam be atšvaito staiga išnirus iš tamsos, vairuotojas gali nespėti laiku sustabdyti automobilio.

Svarbu ne tik turėti kokybišką atšvaitą, tačiau ir taisyklingai jį nešioti. Pats atšvaitas nešviečia, jis tik atspindi šviesą, todėl jį būtina tvirtinti taip, kad automobilių šviesos apšviestų. Pakabinamą atšvaitą prie rankinių ir kuprinių reikia tvirtinti taip, kad jis laisvai švytuotų. Laisvai švytuojantį atšvaitą automobilio šviesos „pagaus“ ir apšvies. Apšviestas atšvaitas atspindės šviesą – taip eismo dalyvis automobilių vairuotojams bus matomas iš toliau.

„Kaip gerai, kad mane matai“ iniciatoriai primena, kad užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį – kaire kelio puse. Tokiu atveju atšvaitai turi būti prisegti, uždėti ant dešinės rankos, kojos ar drabužių. Užmiestyje atšvaitas, ryškiaspalvė liemenė ar šviečiantis žibintas yra privalomi.

Pėstiesiems mieste ar miestelyje, rekomenduojama  atšvaitą  prisitvirtinti taip, kad jis būtų matomas ir automobilių žibintai galėtų jį apšviesti.

„Via Lietuva“ ragina visus eismo dalyvius pasirūpinti atšvaitais ir kitomis eismo saugos priemonėmis, paraginti ypač vyresnio amžiaus šeimos narius, kaimynus ar pažįstamus naudoti atšvaitus, einant tamsoje nepamiršti neštis šviečiančio žibinto ar vilkėti ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiomis juostomis.

Atšvaitų diena Lietuvoje tradiciškai minima trečią spalio ketvirtadienį. Jos tikslas dar ir dar kartą atkreipti pėsčiųjų dėmesį į būtinybę būti matomam kelyje tamsiuoju paros metu. Atšvaitas ar šviesą atspindinti liemenė leidžia vairuotojui pastebėti pėsčiąjį saugiu atstumu ir, esant reikalui, sustabdyti automobilį. Tuo tarpu, savo saugumu nepasirūpinę pėstieji tampa itin pažeidžiami – matomumo laukas vairuotojui sutrumpėja vos iki keliasdešimt metrų, tad tinkamai reaguoti į situaciją kelyje nebelieka pakankamai laiko ir tokios akistatos, deja, neretai pasibaigia nelaime.

Bendrovė „Via Lietuva“ rūpinasi daugiau nei 21 000 km valstybinės reikšmės kelių, daugiau nei 1 500 tiltų, viadukų, tunelių ir daugiau nei 2 000 km pėsčiųjų ir dviračių takų. Pagrindinis įmonės prioritetas – saugios kelių infrastruktūros Lietuvoje kūrimas bei plėtojimas.