Korupcijos prevencija

Korupcija – viena iš nacionalinių grėsmių valstybei ir vienas iš pavojingiausių socialinių reiškinių, keliantis grėsmę žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinei valstybei, iškreipiantis socialinį teisingumą, sąžiningą konkurenciją, verslo sąlygas, mažinantis ekonomikos augimą, keliantis pavojų valstybės valdymui, valstybės ar savivaldybių įstaigų stabilumui ir visuomenės moralei.

AB „Via Lietuva“ ragina Jus pranešti apie Jums žinomą korupcinio pobūdžio ar bet kokį kitą pažeidimą įmonėje:

• el. paštu arba
• užpildydami ir pateikdami pridedamą formą Pranešti apie korupciją

Jeigu pageidaujate sužinoti apie informacijos nagrinėjimo rezultatus, nepamirškite apie tai pažymėti ir nurodyti savo kontaktus. Informaciją nagrinėjantys darbuotojai galės su Jumis susisiekti ir prireikus patikslinti įvykio aplinkybes.

Pranešdami apie galimai korupcinio pobūdžio pažeidimą, trumpai apibūdinkite pažeidimo pobūdį, nurodykite kuo tikslesnę vietą, laiką ir turimą informaciją apie pažeidėją (vardą, pavardę).

Jūsų pateikti asmens duomenys bus tvarkomi tik pranešimų tyrimų tikslais, užtikrinant jų konfidencialumą Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

Apie korupcijos atvejus taip pat galite pranešti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos svetainėje.

PRIMENAME, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia šmeižti ar melagingai kaltinti kitą asmenį nusikaltimo padarymu. Už tokius veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 236 straipsnyje.

Dėkojame visiems už sąmoningumą ir už pateiktą informaciją apie pastebėtus korupcijos atvejus.

Siekdama sukurti korupcijai atsparią aplinką, AB „Via Lietuva“ vadovaujasi šiais KORUPCIJAI ATSPARIOS APLINKOS KŪRIMO PRINCIPAIS:

Nulinės tolerancijos korupcijai principas. Bendrovė netoleruoja korupcijos jokiomis jos formomis ir įsipareigoja imtis priemonių, siekiant užkirsti kelią bet kokioms korupcijos apraiškoms.

Vadovų asmeninio pavyzdžio principas. Bendrovės ir jos struktūrinių padalinių vadovams yra taikomi aukštesni veiklos ir atsakomybės standartai nei ne vadovaujančias pareigas einantiems darbuotojams. Darbuotojai turi pagrįstų lūkesčių, kad vadovai yra ne tik aukštesnės profesinės kvalifikacijos, bet ir veikia laikydamiesi aukštesnių moralės ir darbo etikos principų. Vadovų reputacija, antikorupcinis sąmoningumas, elgsena ir požiūris į korupciją formuoja Bendrovės nulinės tolerancijos korupcijai kultūrą, gali užtikrinti veiksmingą antikorupcinės aplinkos kūrimą.

Etiško elgesio principas. Bendrovė siekia savo veiklos partnerių, klientų pasitikėjimo, skaidraus darbuotojų privačių interesų deklaravimo ir geros reputacijos, todėl netoleruojamos bet kokios veikos ir korupcijos formos, galinčios daryti neigiamą įtaką ar žalą Bendrovės reputacijai. Bendrovė netoleruoja darbuotojų neetiško elgesio.

Interesų konfliktų vengimo principas. Darbuotojai vengia situacijų, kuomet privatūs interesai gali neatitikti Bendrovės interesų bei turėti neigiamos įtakos nešališkam ir objektyviam funkcijų vykdymui.

Įtraukimo principas. Darbuotojai informuojami apie Bendrovėje įgyvendinamas korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemones ir yra skatinami prisidėti prie korupcijai atsparios aplinkos Bendrovėje kūrimo.

Proporcingos korupcijos prevencijos veiklos principas. Korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemonių diegimas vykdomas atsižvelgiant į nustatytų korupcijos rizikų lygį ir siekiant kuo mažesnės administracinės naštos.

Nuolatinumo principas. Bendrovėje reguliariai atliekamas įgyvendinamų korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemonių monitoringas ir teikiami pasiūlymai dėl korupcijai atsparios aplinkos kūrimo proceso veiksmingumo didinimo.

Santykių su užsienio valstybių pareigūnais principas. Darbuotojai, bendradarbiaujantys su užsienio valstybių pareigūnais ar veikiantys užsienio valstybėse, privalo vadovautis nulinės tolerancijos korupcijai principu ir Politikoje nustatytomis nuostatomis, nepaisant to, ar užsienio valstybėje yra numatyta atsakomybė už korupcinio pobūdžio veikas, ar ne.

Korupcijos rizikos analizė – korupcijos rizikos ir jos veiksnių tam tikroje valstybės ar savivaldybės veiklos srityje ar procese, apimančiame vieno ar kelių viešojo sektoriaus subjektų veiklos sritis, nustatymas ir nagrinėjimas antikorupciniu požiūriu.

Korupcijos rizikos analizę Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka atlieka Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). STT atliktos korupcijos analizės Bendrovėje išvada, kurioje Bendrovei buvo pateiktos rekomendacijos (pasiūlymai):

Išvada dėl korupcijos rizikos analizės Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos, Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centro, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos, Vilniaus „Ryto“ progimnazijos, Vilniaus Baltupių progimnazijos veiklos srityse.

Detali informacija apie Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktas korupcijos rizikos analizes: Atliktos korupcijos rizikos analizės | STT

Personalo patikimumo užtikrinimas

AB „VIA LIETUVA“ PAREIGYBIŲ, Į KURIAS PRIEŠ SKIRIANT ASMENĮ TEIKIAMAS RAŠYTINIS PRAŠYMAS LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBAI PATEIKTI INFORMACIJĄ, SĄRAŠAS

Sąrašas patvirtintas 2024 m. vasario 23 d. AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus įsakymu Nr. VE-36

Valdybos narys;

Generalinis direktorius;

Vidaus audito skyriaus vadovas;

Veiklos atsparumo ir rizikų valdymo skyriaus vadovas;

Strategijos ir inovacijų vystymo skyriaus vadovas;

Grupių vadovai;

Klientų aptarnavimo centro vadovas;

Teisės skyriaus vadovas;

Administravimo ir bendrųjų reikalų skyriaus vadovas;

Informacinių technologijų skyriaus vadovas;

Finansų ir apskaitos skyriaus vadovas;

Viešųjų pirkimų skyriaus vadovas;

Viešųjų pirkimų skyriaus darbuotojas;

Infrastruktūros priežiūros skyriaus vadovas;

Stebėsenos ir kontrolės skyriaus vadovas;

Planavimo ir projektavimo priežiūros skyriaus vadovas;

Infrastruktūros duomenų valdymo skyriaus vadovas;

Veiklos atsparumo ir rizikų valdymo skyriaus Informacijos saugos vadovas;

Veiklos atsparumo ir rizikų valdymo skyriaus Antikorupcinės aplinkos valdymo vadovas.

AB „Via Lietuva“ darbuotojai:

– turi pareigą, vadovaujantis teisės aktais ir Bendrovės vidaus dokumentais, laiku ir tinkamai deklaruoti, patikslinti ar atnaujinti privačius interesus;

-priimant sprendimus pirmenybę turi teikti viešiesiems interesams;

-privalo nešališkai, sąžiningai ir tinkamai atlikti tarnybines pareigas;

-nesinaudoti pareigomis asmeninei naudai gauti;

-nepriimti dovanų ar paslaugų, jei tai susiję su jo tarnybine padėtimi ar pareigomis;

-vengti interesų konflikto, tinkamai nusišalinti ir elgtis taip, kad nekiltų abejonių;

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo 1 straipsniu, 2 straipsnio 5 dalies 10 punktu, 4 straipsnio 3 dalies 5, 8, 11 punktais ir atsižvelgiant į AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos generalinio direktoriaus 2023 m. rugsėjo 29 d. įsakymu Nr.VE-179 ,,Dėl AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos organizacinės struktūros schemos ir pareigybių sąrašo patvirtinimo“ AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus 2023 m. lapkričio 13 d. įsakymu VE-195 “Dėl  Pareigų, kurias einant reikia deklaruoti privačius interesus, sąrašo patvirtinimo” patvirtintas Pareigų, kurias einant reikia deklaruoti privačius interesus, sąrašas: