• Pradžia
  • >
  • Lietuvos automobilių kelių direkcija primena saugaus eismo taisykles: svarbiausia dalyvaujant eisme yra atidumas ir dėmesingumas

Lietuvos automobilių kelių direkcija primena saugaus eismo taisykles: svarbiausia dalyvaujant eisme yra atidumas ir dėmesingumas

2023 08 31

Bėgant paskutinėms vasaroms dienoms gatvės prisipildo šurmulio – padaugėja ne tik transporto priemonių, viešojo transporto, elektrinių paspirtukų, automobilių, bet ir pėsčiųjų. Tai vienas iš ženklų, jog artėja nauji mokslo metai, kurių metu gatvėse ypač pagausėja mokyklinio amžiaus pėsčiųjų. Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) įspėja išlikti budriems ir atsakingiems – intensyvėjant eismui išauga ir eismo įvykių tikimybė.

LAKD Transporto infrastruktūros planavimo ir inovacijų departamento direktorius Aivaras Vilkelis pažymi, kad besibaigiant šiltajam metų sezono ir atostogoms, ruduo vairuotojams gali atnešti nemažai įtampos. Juk būtent šiuo metu keliuose eismas gerokai suintensyvėja, o tai reikalauja dar daugiau susikaupimo ir atidumo.
„Rudens pradžia atneša nemažai sumaišties ne tik tėvams ir transporto priemonių vairuotojams, bet ir tiems, kurie yra atsakingi už saugų ir darnų judėjimą bei eismą. Rugsėjo 1-oji pažymi naujų mokslo metų pradžią, tačiau taip pat tai – puiki proga sau ir kitiems priminti, kad saugus eismas priklauso nuo visų eisme dalyvaujančių žmonių atsakingumo ir pagarbos vieni kitiems“, – pastebi A. Vilkelis.

Anot jo, čia itin svarbų vaidmenį atlieka ir tėvai, kurių pareiga ne tik rodyti tinkamą pavyzdį, mokyti vaikus, ugdyti saugaus elgesio kelyje įgūdžius, bet ir priminti jiems, kaip saugiai elgtis kelyje. Juk labai svarbu, kad patys mažiausi eismo dalyviai jau nuo pat pirmų kelionių suprastų, kad dalyvaudami eisme jie ne tik turi elgtis atsakingai, bet ir gerbti kitus. Tik tokiu atveju visos kelionės bus saugios.

Prieš prasidedant naujiems mokslo metams LAKD rekomenduoja tėvams iš anksto pasirūpinti atžalų saugumu – kartu su jais nueiti iki mokyklos ir grįžti atgal, paaiškinti, kokiu keliu eiti saugiausia. Taip pat – kaip saugiai pereiti gatvę išlipus iš autobuso ar automobilio, priminti, kad per gatvę reikia eiti tik apsidairius ir įsitikinus, kad tai daryti saugu, kad automobiliai sustojo praleisti, jei perėja reguliuojama šviesoforu, o eiti per gatvę galima tik degant žaliam šviesoforo signalui.

Pasiruošti reikėtų ir vairuotojams – būti atidesniems, vairuojant nesinaudoti telefonu, pasirinkti saugų greitį, o svarbiausia, jį sumažinti, artėjant prie pėsčiųjų perėjų. Svarbu nepamiršti ir to, kad visada egzistuoja galimybė padaryti žmogišką klaidą. Būtent dėl šios priežasties vairuotojai turėtų padaryti viską, kad išvengtų eismo įvykių su pėsčiaisiais – pastarieji yra bene labiausiai pažeidžiama eismo dalyvių grupė.

Kaip ir kiekvienais metais, naujų mokslo metų pradžios proga Lietuvoje vyks daugybė renginių, kurių pagrindinis tikslas – priminti svarbiausias saugaus eismo taisykles ne tik mokiniams, bet ir vairuotojams bei kitiems eismo dalyviams.

Savo ruožtu, LAKD kreipiasi į vairuotojus ir primena, kad:

• reikia atidžiai stebėti vaikus, kurie kartais gali pasielgti nenuspėjamai;
• vienos iš pavojingiausių vietų kelyje – pėsčiųjų perėjos, sankryžos, kuriose prastas kelio matomumas
• ypač atidūs vairuotojai turi būti prie mokyklinių autobusų ir autobusų su vaikų vežimo ženklais sustojimo vietų;
• vairuotojai turi būti ypač atidūs prie mokykliniu autobusų ir autobusų su vaikų vežimo ženklais sustojimo vietų.

Keletą taisyklių, reikalingų dalyvaujant eisme, kurias svarbu prisiminti ir mokiniams:

• derėtų neskubėti;
• elgtis ramiai ir būti atidiems;
• einant per perėją ne tik pasižiūrėti į abi puses bet ir įsiklausyti ar neartėja transporto priemonė;
• nežaisti kelyje ir arti jo – tai labai pavojinga;
• prisiminti, kad negalima bėgti į gatvę ar kelią iš už stovinčios transporto priemonės ar kitos kliūties, kuri užstoja matomumą;
• prisiminti šviesoforų signalų reikšmes – jei dega raudonas šviesoforo signalas – eiti ir važiuoti griežtai draudžiama;
• tamsiuoju paros metu būtina segėti atšvaitą.

Papildomą informaciją, atmintines pėstiesiems ir vairuotojams galima rasti LAKD tinklapyje.